חינוך והדרכות

תכנית הדרכות וקורסים חווייתייםאנו מציעים מגוון הכשרות שיאפשרו לכם ליישם את גישות משחקי האדמה ומרחבי התחושות בעבודתכם החינוכית או הטיפולית. נשמח לבנות עבור הצוות המקצועי שלכם הכשרה בנושאי משחקי האדמה, מרחבי תחושות, תיאטרון הבובות בחינוך ובטיפול, טיפול בטבע ועוד.

מה אנחנו מציעים

סדנאות קהילתיות במשחקי האדמה

סדנאות קהילתיות במשחקי האדמה

שיטת משחקי האדמה מהווה קרקע לחיבור קהילתי ובין-דורי. הקהילה מעבדת את האדמה ליצירה וכך היא הופכת בסיס לקשר. מכאן והלאה נובעות היצירות האישיות של המשתתפים, אשר הופכות לדמויות, לוחות משחק וכלים שונים. כל אלו יוצרים רובד נוסף וססגוני של תקשורת עם הזולת. הקהילה יוצרת יחד ומשחקת. הקהילה לומדת את השיטה ומעתה היא ממשיכה את המסע. לסדנאות אלו ערכים של התלכדות קהילתית וחוסן מתוך הנאה.

סדנאות לאנשי ונשות חינוך

סדנאות לאנשי ונשות חינוך

שיטת משחקי האדמה ישימה במגוון מרכזי החינוך, בין החינוך הרגיל והחינוך המיוחד בכל הגילאים. שיטת משחקי האדמה מהווה מענה אופטימאלי למגוון קשיים של ילדים בעידננו. הגישה מפתחת את הויסות החושי, את עולם הרגשות, החשיבה והיצירתיות וכן את כישורי התקשורת הבינאישית הישירה. כל אלו מעצימים את הלומד, משפרים את האקלים הבית-ספרי וכן את כישורי הלמידה. עד כה השתלמו בשיטת משחקי האדמה מאות אנשי ונשות חינוך ברחבי הארץ.

הכשרת אנשי טיפול בשיטת משחקי האדמה

הכשרת אנשי טיפול בשיטת משחקי האדמה

שיטת משחקי האדמה מהווה ארגז כלים הוליסטי ויישומי למגוון מקצועות טיפול. היא מהווה גשר בין מקצועות הטיפול הרגשי באמצעות הבעה ויצירה, עם מקצועות הריפוי בעיסוק והפיזיותרפיה. בשיטת משחקי האדמה, המגע עם הטבע, עולם התחושות והתנועה, מהווים בסיס להוויה הרגשית והחשיבה. השיטה ישימה במגוון מרכזי הטיפול ובקליניקות הפרטיות. עד כה השתלמו בשיטת משחקי האדמה עשרות אנשי טיפול ממגוון מקצעות הטיפול.

סדנאות לחינוך הבלתי-פורמאלי ולקייטנות

סדנאות לחינוך הבלתי-פורמאלי ולקייטנות

ימי יצירה לקבוצות של ילדים וילדות בכל מקום. מתוך היצירות נולדים משחקים אשר מהווים קרקע לתקשורת בינאישית ממקורות חדשים. מרחבי התפתחות חדשים נפתחים לילדים כפרטים וכקבוצה. הילדים לומדים בקלות את השיטה כשפה חדשה ואחר כך ממשיכים ליישמה בעצמם.

סדנאות חיבור בין יהודים וערבים

סדנאות חיבור בין יהודים וערבים

בגישת משחקי האדמה, כל אחד מהצדדים מפתח משחק מלמד את עמיתו לשחק בו. משחק הוא גשר אל הזולת. כן ניתן לשהות יחד וליהנות, וכך לעקוף פערי שפה, תרבות, מראה חיצוני וקונפליקט. כאן המשחק מבטא פן עמוק של יוצרו, לכן המשחק המשותף מאפשר אינטימיות וחיבור אנושי, ממקום מאוד בטוח המוגן במרב המשחק וחוקיו.

סדנאות לקשישים וילדים במשחקי האדמה

סדנאות לקשישים וילדים במשחקי האדמה

בין ילדים וקשישים יכול להירקם קשר חם. גישת משחקי האדמה יוצרת מרחב של יחד בו הביטוי היצירתי של הילדים והקשישים הופך לבסיס הקשר. מתוך התנסות, מצאנו שקיימת קרבה בין עולם הדימויים של ילדים לעולם הדימויים של הקשישים, אשר נוצרים מאדמה. תוצרי היצירה, המשחקים, יכולים להפוך לכלים לביסוס קשר מתמשך בין הקבוצות, כאשר נפגשים שוב ושוב ומשחקים.

מרחבי התחושות

מרחבי התחושות

מרחבי התחושות מספקים מעגלי התנסות והתפתחות הולכים ומתרחבים. אלו מרחבים מגוונים ומיוחדים המותאמים ביותר אל אוכלוסיית היעד, מבחינת הגיל והמאפיינים האחרים.

סדנאות גיבוש ייחודיות לצוותי עבודה

סדנאות גיבוש ייחודיות לצוותי עבודה

  1. סדנאות גיבוש ייחודיות לצוותי עבודה, המבוססות על חוויה, הבעה, התבוננות וקרבה. סדנאות השראה, טבע ויצירה. צוותי עבודה זקוקים מעת לעת לאוורור ולגיבוש תוך כדי חוויה מעצימה.

 הסדנאות שלנו מקדמות את הגיבוש הקבוצתי באמצעות חיבור להוויה חדשה בטבע. מתוך הוויה זו נובע ביטוי היצירתי של כל חבר וחברה בקבוצה. כך נוצר מרחב של ביטוי חדש, אלטרנטיבי, שמהווה אזור חדש להיכרות בינאישית עמוקה. ומעבר לכך, ההתבוננות במרחב היצירתי המשותף מאירה את מרחב הצמיחה של הארגון.

משחקי האדמה בכל בית-ספר.

משחקי האדמה בכל בית-ספר.

עידננו, העידן הטכנולוגי, מתאפיין בעלייה תלולה באחוזי הילדים שהנם בעלי בעיות ויסות במערכת החינוך. מדובר בקשיים בויסות החושי, הויסות הרגשי והויסות ההתנהגותי. קשיים אלו פוגעים באיכות חיי הילדים, בדימויים העצמי וביכולתם להצליח חברתית ולימודית. בהמשך חייהם, קשייהם יפגעו ביכולתם להגשים את הפוטנציאל להגשמה עצמית.

תכנון משחקי-אדמה מהווה פלטפורמה לפיתוח מגוו רחב מאוד של כישורי-חיים ומיומנויות למידה.

מה חושבים על משחקי האדמה?

מה חושבים על משחקי האדמה?

את משחקי האדמה התחלתי לחקור בגיל צעיר מאוד בחינוך והסביבה הקיבוצית בהם גדלתי. מאז ומתמיד נמשכתי לאדמה. לעבוד אותה, לעבד אותה וליצור בעזרתה. את שיטת האדמה והנייר למדתי מאיתן כשלימדנו ביחד בבית הספר בקיבוץ צבעון לפני כמה שנים והייתה לי הזכות להתנסות ולהצטרף לחגיגה בבוץ מידי שבוע ביער אלונים קסום. למדתי על הפשטות וההקשבה העמוקה, למדתי שהחומר ביד היוצר הוא כלי מאוד משמעותי ליצירת במה לשיח רגשי בין ילדים. (מאוחר יותר גיליתי שגם למבוגרים) המרקם הרך והנעים, הניתן לפיסול, חיבור או הדבקה גם לאחר מספר שבועות, מאפשר גמישות מחשבתית ועבודה המשכית. אני מאוד מתחבר לעצם העובדה שהמשחקים והיצירות שאנחנו מפסלים לא מזהמים את כדור הארץ ומאפשרים בעצם יצירה אינסופית ומגוונת שלא תלויה במעמד כלכלי או חברתי כלשהו. אחרי כמה שנים התחלתי להעביר בעצמי פעילות פיסול באדמה ונייר והרגשתי את אותה שלווה מרגיעה שהרגשתי אז עם איתן והילדים ביער בצבעון.

מה חושבים על משחקי האדמה?

רציתי להודות לך מכל הלב על הסדנה המרתקת שהעברת אתמול בחממה שלי. מאוד התרגשתי שהגעת ונראה שכולם יצאו מלאים בתובנות ובכלי חדש בארגז הכלים הטיפולי שלהם. ולא רק זה, הם יצאו עם חיוכים, עם צחוקים, רגועים ושמחים, וזה אומר הכל. היום הגיעה ילדה שעובדת רק בפנים באומנות אך מאוד אוהבת לגעת באדמה. הוצאתי את הבוץ שהשארת לי והיא עבדה והכינה דוב פנדה. אחרי שהיא סיימה אותו היא החליטה לשים אותו על הדורבן שהכנתי אתמול. איך הדורבן שהיה הסמל של התוקף הפך להיות השומר, המגן, המיטה הבטוחה לילדה הזאת. מאוד התרגשתי.

מה חושבים על משחקי האדמה

הסדנא שלך תהדהד לכולם בהמשך וכבר בצוותים שלהם בימי ההערכות. בלילות הם ישבו וציירו וכיירו באדמות הבהירות שצחי מצא סביב. כתרגיל סיכום ביקשנו לכתוב מילים בודדות על תחושות מחשבות ורגשות שעברו בהם ורק כשסיימו התבקשו לקרוע לחתיכות קטנות, להכניס לכדור אדמה וחילקתי זרעים להוסיף פנימה. סיום נחמד להתחלה שלך

המגע באדמה הוא אוצר ביולוגי לגוף האדם

פיתוח הדימיון

מתודות חשיבה

שיפור הריכוז

ויסות תחושתי

שיטת משחקי האדמה יוצרת מענה לקשיי דור האלפיים.

השיטה מסייעת לילדים לפתח כישורי ויסות-עצמי במגוון רמות והיבטים. המגע עם האדמה מאפשר לילדים תחילתו של מסע בו הם לומדים את חושיהם ותוך כדי כך מווסתים אותם. היצירה מאפשרת לילדים ביטוי אישי אוטנתי, כמיכל לנושאים המרכזיים עמם נפשם מתמודדת. המשחק בתוצרים מאפשר לילדים תנועה בטוחה שבה מתחוללת התפתחות רגשית ופיזית, תוך כדי תקשורת עם הזולת. תכנון משחקי-אדמה מהווה פלטפורמה לפיתוח מגוו רחב מאוד של כישורי-חיים ומיומנויות למידה.

כיצד זה יקרה?

ראשית נגיע אליכם על מנת להמציא וליצור עם הילדים מגוון משחקים. לאחר שהמשחקים יתייבשו, נגיע שוב ונשחק עם הילדים במגוון המשחקים. מכאן והלאה משחקי  האדמה שניצור יחד עם הילדים יישארו בבית הספר כפינה של משחקים מווסתים, ומגבשים שישפרו גם את האקלים הבית-ספרי.

קורסים חווייתיים

אנו מציעים מגוון הכשרות שיאפשרו לכם ליישם את גישות משחקי האדמה ומרחבי התחושות בעבודתכם החינוכית או הטיפולית. נשמח לבנות עבור הצוות המקצועי שלכם הכשרה בנושאי משחקי האדמה, מרחבי תחושות, תיאטרון הבובות בחינוך ובטיפול, טיפול בטבע ועוד.

הזמינו סדנא איתנו

עמודים פופולריים

כתובת

contact@earthtoys.org

צעדים בדרך הטבע

קיבוץ מחניים

1231500 

צור קשר

Share This
אם לוחצים פה אפשר להתכתב איתנו בווצאפ