רכישה מאובטחת ישירות מהמחבר

משחקי האדמה

ספר מאת: איתן שקד

משחק, יצירה, צמיחה וריפוי באדמה, טבע ומרחבי תחושות

גישת משחקי האדמה – היא פיתוח מקורי ופורץ דרך של טיפול ביצירה והבעה. הגישה מבוססת על עבודה עם האדמה כחומר ביד היוצר. המגע באדמה שוכן בבסיס החוויה הקיומית שלנו. האדמה היא הקרקע עליה אנחנו עומדים, השייכות, ההישרדות והקיום. היא ייצוג רב דורי של ביטחון, חושניות, פוריות, הכלה וגשמיות. האדמה מחברת אותנו לעוצמה ההורית, לתאוות החיים הילדית, ולאינסטינקט הקמאי האנושי בכל גיל.
בספר ייחודי זה תמצאו את הבסיס התיאורטי לגישת משחקי האדמה, כמו גם מגוון עצום של תרגול, עשייה חינוכית, משחק, משחק וחוויה רב חושית. התרגילים ניתנים להתאמה בכל סיטואציה ולכל צורך טיפולי. זהו כלי נפלא להורים, מורים, מחנכים ומטפלים לבניית הרפתקאות בחומר, ועיסוקים מפתחים בלי מסך ומחוץ לבית, בכל מקום שבו אפשר למצוא אדמה.
שפע של תמונות להמחשה, הסברים בשלבים וסיפורי מקרה הופכים את משחקי האדמה לספר חובה בכל קליניקה טיפולית ובכל מסגרת חינוכית.
איתן שקד הוא איש חינוך, טבע וסביבה, דרמה תרפיסט MA ומטפל רגשי בטבע. עובד בגני המכון להתפתחות הילד של המרכז הרפואי ‘זיו’ בצפת וכן במרכז הטיפולי “משאבים” בקריית שמונה.
“זהו ספר מרענן בחדשנות שלו, בהתייחסותו לקשר אדם אדמה, בהבנה התיאורטית המעמיקה והרב גונית שלו, ומעל לכל בתכנים היישומיים שבו. הספר מציג בצורה בהירה את הרעיון של עבודה עם אדמה כחלק מחוויה חינוכית וטיפולית, ועשיר בתיאורי מקרה המספקים הצצה מרגשת לעבודה המיוחדת שפיתח איתן. מעל לכל, רוחו ואישיותו יוצאת הדופן של איתן, והיצירתיות הקורנת ממנו, שורה על הספר בשילוב ייחודי של רוח אהבת האדם, חמלה ועבודת כפיים. הגישה שפיתח איתן משלבת חדשנות בשימוש באדמה שלא מוכרת משום מקום מחד, ומאידך מתחברת לחכמת הדורות. הספר מומלץ למחנכים, מנחים אנשי טיפול ויעוץ שעובדים עם אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים, כמו גם עם אוכלוסייה רגילה מהגיל הרך ועד שיבה”.

מתוך הספר:

“בשתי ידיי אני אוחז גוש אדמה רטובה. אני עוצם את עיניי. האדמה קרה, אך לאט-לאט מתוך מגע ידיי היא מתחממת. מגעה נעים, משרה ביטחון.

“עולם ומלואו בשתי ידיי. אני לוחץ באצבע. חור נפער. האדמה מקבלת בהכנעה את לחץ אצבעותיי. אני מקבל ממנה משוב על תנועותיי. היא מתנגדת מעט – לעתים עליי להגביר את לחיצתי. אך תמיד היא מקבלת את הצורה שאני נותן לה.

“כל רגשותיי מקבלים בה מקום. אני מפעיל עליה כוח רב. גוש האדמה נמעך והופך שטוח. בעדינות אני מרים את קצותיו – הנה צלחת קטנה. אני מחליק אותה ביד רטובה. המים קרירים ונעימים יוצרים חלקלקות מופלאה. אני יכול לתת לאצבעותיי להחליק שוב ושוב על האדמה. להתמסר לרכות. כעת האצבעות רוצות לקפל ולגלגל ולכדרר – הנה שוב גוש שמתוכו בוקע יצור קטן. אלחץ עם הזרת בראשו – שתי גומות עיניים. אני שותל לתוכם כדורים קטנים – הוא רואה אותי, היצור האדמי הזה, שהרגע יצרתי. הוא בא לספר לי משהו עליי, על כוחותיי, על פחדיי.

“אני שומע אותו בתוכי. אני מתחבר אל עצמי.”

ארבעה שערים לספר:

מדריך מעשי: היצירה באדמה – הפקה, תהליכי יצירה, רעיונות למשחקים ולפעילויות, שחזור משחקים עתיקים ועוד.

אדם וטבע בחינוך ובטיפול: סקירה והסבר על משחקי האדמה כמנוף טיפולי והתפתחותי.

מרחבי התחושות: משחקי האדמה ככלי להתפתחות חושית, רגשית חשיבתית, לשיפור התקשורת הבין אישית והתוך אישית, לעבודה חינוכית וטיפולית ועוד.

האדמה – משאב התורם גם לבריאות: פרק מיוחד הסוקר את היתרונות הבריאותיים של המגע והמשחק באדמה

קוראים יקרים,

מאז היות האדם, מערכת היחסים שלו עם האדמה הייתה בסיס להתפתחותו הפיזית, האינטלקטואלית והרוחנית. האדם נולד על האדמה, חי מפירה ומתמזג עמה בסוף ימיו. האדמה היא בסיס אוניברסאלי ראשוני, הנושא את מעגלי החיים. המגע באדמה הוא נגיעה בבסיס החוויה הקיומית.

איכויות הבסיס של האדמה הן הכוח שאפשר לילדים עמם עבדתי לאורך השנים, ועמם אני עובד כיום, לחוות תהליכי צמיחה וריפוי: ילדים עם מצוקות נפשיות וחרדות, ילדים עם קשיי קשב וריכוז, ילדים שחוו טראומה ואובדן, ילדי פליטים מסודן, ילדים בעת מלחמה, ילדים עם נכויות, ואף ילדים שחוו התעללות.

המגע באדמה סייע גם לי לצמוח מתוך אירועי חיים מאתגרים וכיום, שיטת טיפול שפיתחתי, המתרחשת בטבע ונוגעת באדמה, המתבססת על מרחבי תחושות ויצירה, סייעה ומסייעת לאלפי ילדים.

בחזוני אני רואה ילדים ומבוגרים, משפחות וקהילות, יוצאים אל הטבע, נוגעים באדמה בידיהם, ברגליהם היחפות, חשים אותה ויוצרים ממנה עולמות קסומים. שליחותי היא הפצת הדרך הטיפולית והחינוכית שפיתחתי, מתוך אמונה בדרך, ותחושה אמיתית של מהפכה בהעשרת תחומי היצירה והמשחק.

בנוסף, אני רואה את משחקי האדמה כקרן אור שתסייע להגן על אלפי ילדים בעולם השלישי, ובפרט בנפאל, מפני סכנת הסחר והשיעבוד. בקניית הספר אתם שותפים במפעלו של ד”ר עדיאל תל-אורן, שפעילותו מוקדשת להגנה על ילדים בנפאל.

אני מאחל לכם עבודה פורייה ומהנה על פי שיטת משחקי האדמה ומרחבי התחושות.

שלכם באהבה,

איתן.

האדמה היא בסיס ראשוני הנושא את מעגל החיים והמוות.

המגע באדמה הוא נגיעה בבסיס החוויה הקיומית. מגע זה מפגיש אותנו עם איכויות האדמה שבתוכנו: היציבות, השורשיות, הצמיחה וההכלה. במגענו באדמה הרטובה נפתחים חושינו, וחווית היצירה עוטפת אותנו. התוצרים מאדמה מהדהדים את עולמנו הפנימי ומניעים התפתחות.

גישת משחקי האדמה היא פיתוח מקורי של דרכים ליצירה באדמה, שהן בעלות ערך רב בעשייה החינוכית והטיפולית, וכן בחוויה המשפחתית והכיתתית.

פלאי האדמה וסודות היצירה בה בספר שלפניכם:

הזמינו את העותק שלכם היום

הספר זכה להצלחה רבה! הודפסה כבר מהדורה שניה.

הספר מוביל דרך בהנגשת כלים חינוכיים וטיפוליים באמצעות המגע והיצירה באדמה.

קיראו את הביקורות על הספר והזמינו את העותק שלכם 

הזמינו הרצאה או סדנא

tamar@earthtoys.org

ליצירת קשר עם המוציא לאור

contact@earthtoys.org

יצירת קשר עם המחבר

eitan@earthtoys.org

עמודים פופולריים

כתובת

contact@earthtoys.org

צעדים בדרך הטבע

קיבוץ מחניים

1231500 

צור קשר

Share This
WhatsApp chat