עדויות על משחקי האדמה ומרחבי התחושות

קצרה היריעה להכיל את כל מה שאומרים עלינו והתודות הרבות שקיבלנו עם השנים, ממורות, הורים, תלמידים, ואנשי טיפול מכל רחבי הארץ. אנחנו ממשיכים קדימה לעוד ועוד סדנאות והכשרות, ומדהים לראות כמה היענות חיובית יש לסדנאות ואילו תוצאות המשתתפים חווים כל פעם מחדש.

אם כבר הייתם אצלנו בסדנא ותרצו, נשמח גם לשיתוף שלכם!

אפשר לכתוב לנו משוב אישי מכאן:

6 + 12 =

יעל בר-און

איתן שקד, שמחה להיות גם במרחב הזה שנפתח לי. הפעילות שלך מיוחדת ומופלאה בחיבורים שהיא יוצרת ובמחוזות שאליהם היא יכולה לקחת. זה אושר… תודה! ?

סיגל

בכל פעם שאני מביאה לילדים אדמה ואת השהות ב”גן ביער” אני מרגישה שאני מעניקה להם מתנה. חכי אלו ילדים שלא חווים את זה בבתים שלהם.

ההשתלמות הזאת, מהפעם הראשונה התאהבתי. זה עושה שקט בגוף. אנחנו מתנתקות ויוצרות משהו. כשאני מביאה בוץ לגן אני מעבירה את התחושה של להיות בתוך החוויה. הילדים כבר באים אל התהליך המוכר להם והם חווים את החוויה ממקום אחר בכל פעם. בכל פעם נוספים ילדים תוך כדי העבודה, גם ילדים שנמנעו קודם. תוך כדי היצירה הילדים משתפים מעולמם הפנימי, למשל, לילדה אחת נולד אח קטן והיא וחברותיה דנות איך להתמודד עם המצב החדש. זה לא ורה בשום סיטואציה אחרת. הקבוצה מאוד משמעותית להם. ?

אילת ק.

את הפרויקט הוביל ילד שאיננו דובר עברית, הוא ומשפחתו עלו לפני כשנה מארהב וקליטת השפה עבורו איננה פשוטה, כמובן שהדבר משפיע על יצירת קשרים חברתיים. 
התחלנו את היצירה באדמה ביחד, הוא הגה את רעיון הטירה שהלך וגדל. לאט לאט ילדים סקרנים ו
כאלה שאוהבים עבודה עם אדמה הצטרפו ובתיווך יצרו את חלומו של הילד (טירה עם דרקון), ככול שהיצירה התקדמה כך התרחקתי ונתתי לילדות ולילדים לעוף על כנפי הדמיון כשהילד שאיננו דובר עברית נמצא במרכז.
בכול שאלה או רצון להוסיף פרטים הפניתי את הילדים אליו והם מצאו את הדרך לתקשר.
תחושת הגאווה וההעצמה של אותו הילד לא ניתנת לתיאור 🙂 ?

עמית שוהם

הסדנא שהעברת אצלנו הייתה מדהימה. תודה תודה תודה!!! אני רוצה שנארגן סדנא נוספת לקבוצה חדשה בקרוב? מה דעתך. כולם חייבים לחוות את זה! ?

אביב רוזנבלום

איתן תודה רבה על סדנה מלמדת ומרחיבת תודעה.  תודה על האפשרות ליצור, לשתף, ולהיות יחד בחוויה. ?

שיתופים…

מכתבים מרגשים שכתבו לנו אחרי סדנא 

אליזבט קיי

איתן היקר, רציתי להודות לך מכל הלב על הסדנה המרתקת שהעברת אתמול בחממה שלי. מאוד התרגשתי שהגעת ונראה שכולם יצאו מלאים בתובנות ובכלי חדש בארגז הכלים הטיפולי שלהם. ולא רק זה, הם יצאו עם חיוכים, עם צחוקים, רגועים ושמחים, וזה אומר הכל.

היום הגיעה ילדה שעובדת רק בפנים באומנות אך מאוד אוהבת לגעת באדמה. הוצאתי את הבוץ שהשארת לי והיא עבדה והכינה דוב פנדה. אחרי שהיא סיימה אותו היא החליטה לשים אותו על הדורבן שהכנתי אתמול. איך הדורבן שהיה הסמל של התוקף הפך להיות השומר, המגן, המיטה הבטוחה לילדה הזאת. מאוד התרגשתי.

אני מצרפת את הקישור לתמונות מהיום שתוכל לשים בדף הפייסבוק של משחקי אדמה. דניאלה ויינטראוב הכינה את זה והוספתי תמונות משלי.  שיהיה לך המשך שבוע נעים. 

בהערכה רבה, אליזבט קיי

דן צוקרמן

את משחקי האדמה התחלתי לחקור בגיל צעיר מאוד בחינוך והסביבה הקיבוצית בהם גדלתי. מאז ומתמיד נמשכתי לאדמה. לעבוד אותה, לעבד אותה וליצור בעזרתה. נסעתי בעקבות האהבה הזו עד למקומות רחוקים בארץ ובעולם, ולמדתי מגוון שיטות לבנייה של כל מיני מבנים, מתקנים ועוד. את שיטת האדמה והנייר למדתי מאיתן כשלימדנו ביחד בבית הספר בקיבוץ צבעון לפני כמה שנים והייתה לי הזכות להתנסות ולהצטרף לחגיגה בבוץ מידי שבוע ביער אלונים קסום. למדתי על הפשטות וההקשבה העמוקה, למדתי שהחומר ביד היוצר הוא כלי מאוד משמעותי ליצירת במה לשיח רגשי בין ילדים. (מאוחר יותר גיליתי שגם למבוגרים) המרקם הרך והנעים, הניתן לפיסול, חיבור או הדבקה גם לאחר מספר שבועות, מאפשר גמישות מחשבתית ועבודה המשכית. אני מאוד מתחבר לעצם העובדה שהמשחקים והיצירות שאנחנו מפסלים לא מזהמים את כדור הארץ ומאפשרים בעצם יצירה אינסופית ומגוונת שלא תלויה במעמד כלכלי או חברתי כלשהו.  אחרי כמה שנים התחלתי להעביר בעצמי פעילות פיסול באדמה ונייר והרגשתי את אותה שלווה מרגיעה שהרגשתי אז עם איתן והילדים ביער בצבעון. בשנים האחרונות העברתי כמה וכמה סדנאות גם לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים והתגובות לחומר היו מדהימות. הפלאות, התרגשות, שמחה, פרץ של יצירתיות אינסופי. אני מקווה שבעזרת הקבוצה נצליח לשתף עוד ועוד אנשי חינוך מטפלים ומתעניינים נוספים להתנסות ולחקור את האפשרויות בחומר.

דן צוקרמן, איש חינוך, אקולוג,  מתכנן פרמאקלצ’ר, אמן אדמה ומנחה בנייה באדמה.

מיטל בנבנישתי

איתן היקר, אין מילים להודות על התהליך שעברנו איתך בשלושה שבועות האחרונים. היה לנו חלום להקים ספסל של פותחים עתיד בבית הקשיש בחצור על מנת שיוכלו לשבת בחוץ ולנשום אויר צח.

בין החלום למציאות קרה תהליך של יצירה משותפת, עבודה בידיים, קשר בין דורי והמון סיפוק ותחושת הצלחה. מעבר לספסל המדהים קינחנו בפעילות ילדים וקשישים בבוץ שהייתה מרגשת. הטקס המשותף בסוף והשמחה וההשירה של הקשישים הנאמנות והילדים יחד יהיה זיכרון משמעותי ופתח לעוד.

השמיים הם הגבול. תודה לך מקרב לב על הובלת התהליך, למתנס חצור על המימון והליווי,  להדס וצוות בית הקשיש על האירוח החם והמתנות המיוחדות, לנאמנות האלופות שעבדו קשה ואחרונים חביבים לילדי התכנית ולקשישים.

 מכתב ממיטל בנבנישתי מנהלת פותחים עתיד חצור.

לקוחות

אירגונים ששיתפנו איתם פעולה

נטע רודברג ראשת תכנית לטיפול באמצעות גינון סמינר אורנים:

איתן שקד והתכנית להכשרת מטפלים בגינון במכללת אורנים:

“ההתייחסות אל האדמה ואל הזרעים והשתילים היא כאל ישויות בעלות פוטנציאל חיים שעתיד להתממש. עבודת האדמה ובמיוחד תהליכי שתילה וזריעה, מעוררים תקווה וכוחות למימוש פוטנציאל החיים הרדום, הפגוע או המדוכא. מצאתי שיש בכך עוצמה טיפולית בהתמודדות עם משברים” כך כותב איתן שקד בספרו משחקי אדמה.

במסגרת התכנית להכשרת מטפלים בגינון, המתקיימת מזה שלוש שנים במכללת אורנים, ארחנו את איתן שקד לסדנת משחקי אדמה. סדנה בת 16 שעות אשר התקיימה בצל עצי הגן הבוטני, על מחצלת גדולה, קרוב לאדמה.

כך נזדמנה לנו  היכרות מופלאה עם הגישה הטיפולית  של שקד והחיבור המיטיב והמעגן אשר עבודתו מאפשרת עם אדמה.

כמטפלים בגינון האדמה תמיד עמנו. בגינה, בעציץ וכמעט בכל בית גידול בו חיים צמחים. אנו עובדים את האדמה, מקלטרים, מגרפים, עודרים, חופרים גומה, שותלים צמח משקים ומדשנים. האדמה הינה שותפה תמידית לנו לגידול הצמחים בגן, מהווה מקום ומאגר חומרי הזנה לצמח.

ההכרות עם “משחקי אדמה” פתחה בפנינו את האפשרות לפגוש אדמה כחומר גלם מעורר השראה ודמיון וכאמצעי למשחק וקשר אנושי. דרך ההתנסויות והמגע הישיר עם אדמה, מתובלות בתוכן המעמיק ומעורר העניין של שקד חשנו כולנו, תלמידים ומרצים, את העמקת ההבנה שלנו לגבי מקומנו כמטפלים וכשותפים בחברת האדם. ארגז הכלים הטיפולי התרחב והועשר ואדמה קיבלה עוד מימד משמעותי במרחב הטיפולי.

בספרו “משחקי אדמה”, בפרק “הגינה הטיפולית” מתייחס שקד למגע עם  אדמה בפרט ולעבודה בגינה בכלל בהיבטים טיפוליים רבים ורבי משמעות. מומלץ לקריאה ולהתנסות לכל אדם ובפרט לנוגעים בהתערבויות טיפוליות באמצעות טבע.

מבקשת לומר תודה, איתן,  על החיבור הייחודי שלימדת אותנו, לעצמנו ולאדמה. מקווה שנשכיל להשתמש בו ולהמשיך להתפתח עימו בגינה.

רשמה נטע רודברג ראשת תכנית לטיפול באמצעות גינון סמינר אורנים

מטפלת באמצעות גינון

ספטמבר 2018

עמודים פופולריים

כתובת

contact@earthtoys.org

צעדים בדרך הטבע

קיבוץ מחניים

1231500 

צור קשר

Share This
אם לוחצים פה אפשר להתכתב איתנו בווצאפ