מי אנחנו

אדמה יש בשפע והיא יכולה להיות נגישה לכולם.

אנחנו נותנים וחולקים את הידע כיצד להפוך אותה למשאבים התפתחותיים וטיפוליים מגוונים ובלתי מוגבלים עבור מסגרות החינוך.

ברוכים הבאים למשחקי האדמה!

 

תכנית אקולוגית-התפתחותית לגנים ובתי ספר

משחקי האדמה היא גישה פרקטית המאפשרת ליצור מאדמה ונייר בלבד כלים, משחקים
וצעצועים. ההתפתחות האישית והקבוצתית מתרחשת תוך תהליכי היצירה והמשחק. זו
גישה בה משתלבים עבודה חושית, רגשית וחשיבתית.
כאיש חינוך, כפעיל סביבתי וכעוסק בטיפול רגשי בילדים ומבוגרים, פיתחתי את גישת
משחקי האדמה במהלך 15 שנים, וכעת הגישה משתלבת בגני ילדים ובמגוון רחב של
מסגרות חינוך וטיפול בארץ. ובנוסף, בקרב ילדים בנפאל ובמחנה פליטים באוגנדה.
תכנית זו משלבת שני היבטים מרכזיים באשר לגדילה והתפתחות של ילדים בעידננו: ההיבט
האקולוגי וההיבט התפתחותי. היא מהווה מענה מסוים לאתגרי ההתפתחות בתרבות צרכנית
ותרבות של תקשורת וירטואלית.

אני מרגיש שליחות עצומה ביצירה של תכנית לימודים התפתחותית למסגרות החינוך,
שנובעת ממקורות של חשיבה אקולוגית-הומניסטית. אני רואה את המשבר האקולוגי כקשור
לניכור בין האדם לסביבתו, בין האדם לזולתו ובין האדם לעצמו.

בני ובנות תרבות המסכים 
הופכים פחות ופחות מודעים לעצמם ולצרכיהם כבני אדם. בתוך תרבות השפע המקדשת את
הנוחות, אנו מייצרים פערים חברתיים וכלכליים עצומים, פגיעה קשה בכל משאבי הטבע וכן
מחירים התפתחותיים עצומים עבור מיליוני ילדים שמעטות החוויות שלהם, של משחק חופשי
בטבע.

איתן שקד

אוהב אדם וטבע, נשוי באהבה לתמר ואנחנו הורים שמחים של עפרי וגאיה.

איש חינוך  B.ed בוגר הוראת לימודי ארץ ישראל וביולוגיה, מורך דרך ארצי,  יזם חברתי, דרמה תרפיסט MA ומטפל רגשי בטבע, חבר קיבוץ מחניים. מנחה סדנאות והשתלמויות, מפתח מיזמי משחקי האדמה ומרחבי התחושות.

 

אני חש שליחות בעבודתי בכל מקום. אני עובד כמטפל רגשי מטעם משרד החינוך בגני החינוך המיוחד בצפת וגם במרכז “משאבים” בקריית שמונה כמטפל רגשי בבני ובנות כל הגילאים. אני מרגיש זכות עצומה ליישם את גישות משחקי האדמה ומרחבי התחושות  במקומות עבודתי ולהכשיר אנשי חינוך וטיפול. אני רואה את תהליך התפתחותם והחלמתם של ילדות וילדים וכן מבוגרים, תוך המגע באדמה ולבי אומר תודה!

 

נקודות ציון בחיי איתן:

נולדתי בשנת 1966 בעפולה עילית, ילד שלישי מתוך חמישה. שירתתי בחטיבת גולני, הדרכתי בבתי ספר שדה של החברה להגנת הטבע חצבה וחרמון, ריכזתי את סניף חוגי הסיירות של החברה להגנת הטבע בשרון, נישאנו בשנת 1999, הייתי יחד עם תמר בצוות ההקמה של בית הספר הדמוקרטי בערד.בתנו, עפרי נולדה ב2001 וגאיה נולדה ב2004.  הקמתי וניהלתי את הגינה הקילתית בערד, הובלתי עשייה קהילתית באשר לשיקום נחלים בערד. בשנת 2012 עברנו לקיבוץ מחניים, הקמתי את מרחבי התחושות במכון להתפתחות הילד בי”ח זיו, במרכז “משאבים” בקריית-שמונה וכן במקומות נוספים בארץ. בשנת 2017 הוצאתי את הספר: “משחקי האדמה”.

 

בחזוני אני רואה ילדים ומבוגרים, משפחות וקהילות, יוצאים אל הטבע, נוגעים באדמה בידיהם, ברגליהם היחפות, חשים אותה ויוצרים ממנה עולמות קסומים. שליחותי היא הפצת הדרך הטיפולית והחינוכית שפיתחתי, מתוך אמונה בדרך, ותחושה אמיתית של מהפכה בהעשרת תחומי היצירה והמשחק.

תמר שקד 

אשת חינוך, B.ed בוגרת המסלול לחינוך יצירתי בסמינר הקיבוצים,  בוגרת לימודי הורות מקרבת ב”בית להורות מקרבת”  ואימון אישי במכללת “יזמות”. בת וחברת קיבוץ מחניים, עובדת כגננת במשרד החינוך, מנחה סדנאות להורות מקרבת ואימון אישי, בובנאית ושחקנית תאטרון בובות ומנחה סדנאות של משחקי האדמה.

נקודות ציון בחיי תמר:

נולדתי בשנת 1974 בקיבוץ מחניים, בת שלישית מתוך  6 ילדים. בנעורי, תוך כדי למודי בבית הספר התיכון “הר וגיא” למדתי את תחום הרדיו בבית הספר “כותרת” ברמת-אביב אצל זיו יונתן. בתקופה זו הפקתי תכנית רדיו ששודרה, על המסע לפולין בו השתתפתי. בשירות הצבאי הייתי מדריכת טיולים בבית ספר שדה שדה בוקר של החברה להגנת הטבע ואחר כך למדתי חינוך יצירתי בסמינר הקיבוצים. יחד עם איתן הצטרפנו לצוות ההקמה של בית הספר הדמוקרטי בערד, בו יסדתי את הגן הדמוקרטי. את הגן ניהלתי מספר שנים.

במקביל הקמתי את “בובטרון שקד”. “בובטרון שקד” היה מיזם אישי של הפקת הצגות בעלות מסרים הקשורים להתפתחותם הבריאה של ילדים. את כל הבובות יצרנו בעצמנו תוך שימוש בחומרי מיחזור. בין הנושאים שעסקנו בהם: התמודדות עם פחדים, קבלה-עצמית, רכישת עצמאות, קבלת האחר והשונה, היכולת לביטוי אישי והגשמה -עצמית ועוד. קהלי היעד שלי היו מרכזים קהילתיים וכן מסגרות חינוך רבות במגזר היהודי ובמגזר הבדואי סביב ערד.  

בשנת 2010 חזרתי לעבוד בגנים אחרי 6 שנים של הפסקה בהן עבדתי במתנ”ס ערד עם אזרחים מבוגרים והקמתי שם קתדרה עממית. הייתי עמיתה בתכנית ערד למנהיגות יישובית של מרכז מנדל למנהיגות בנגב. בשנת 2012 עברנו צפונה לקיבוץ מחניים, שם לצד עבודתי כגננת של משרד החינוך למדתי התמקדות, אימון אישי ולווי הורים בתקשורת מקרבת. אני מחפשת בעבודתי קשר, חיבור, דיאלוג אל הלב וממנו.  

בין לקוחותינו

|

מילים מרגשות אלינו שאנשים שיתפו 

איתן היקר,

רציתי להודות לך מכל הלב על הסדנה המרתקת שהעברת אתמול בחממה שלי. מאוד התרגשתי שהגעת ונראה שכולם יצאו מלאים בתובנות ובכלי חדש בארגז הכלים הטיפולי שלהם. ולא רק זה, הם יצאו עם חיוכים, עם צחוקים, רגועים ושמחים, וזה אומר הכל.

היום הגיעה ילדה שעובדת רק בפנים באומנות אך מאוד אוהבת לגעת באדמה. הוצאתי את הבוץ שהשארת לי והיא עבדה והכינה דוב פנדה. אחרי שהיא סיימה אותו היא החליטה לשים אותו על הדורבן שהכנתי אתמול. איך הדורבן שהיה הסמל של התוקף הפך להיות השומר, המגן, המיטה הבטוחה לילדה הזאת. מאוד התרגשתי.

אני מצרפת את הקישור לתמונות מהיום שתוכל לשים בדף הפייסבוק של משחקי אדמה. דניאלה ויינטראוב הכינה את זה והוספתי תמונות מ.

בהערכה רבה

אליזבט קיי

את שיטת האדמה והנייר למדתי מאיתן כשלימדנו ביחד בבית הספר בקיבוץ צבעון לפני כמה שנים והייתה לי הזכות להתנסות ולהצטרף לחגיגה בבוץ מידי שבוע ביער אלונים קסום. למדתי על הפשטות וההקשבה העמוקה, למדתי שהחומר ביד היוצר הוא כלי מאוד משמעותי ליצירת במה לשיח רגשי בין ילדים. (מאוחר יותר גיליתי שגם למבוגרים) המרקם הרך והנעים, הניתן לפיסול, חיבור או הדבקה גם לאחר מספר שבועות, מאפשר גמישות מחשבתית ועבודה המשכית. אני מאוד מתחבר לעצם העובדה שהמשחקים והיצירות שאנחנו מפסלים לא מזהמים את כדור הארץ ומאפשרים בעצם יצירה אינסופית ומגוונת שלא תלויה במעמד כלכלי או חברתי כלשהו.  אחרי כמה שנים התחלתי להעביר בעצמי פעילות פיסול באדמה ונייר והרגשתי את אותה שלווה מרגיעה שהרגשתי אז עם איתן והילדים ביער בצבעון. בשנים האחרונות העברתי כמה וכמה סדנאות גם לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים והתגובות לחומר היו מדהימות. הפלאות, התרגשות, שמחה, פרץ של יצירתיות אינסופי. אני מקווה שבעזרת הקבוצה נצליח לשתף עוד ועוד אנשי חינוך מטפלים ומתעניינים נוספים להתנסות ולחקור את האפשרויות בחומר.

דן צוקרמן, איש חינוך, אקולוג,  מתכנן פרמאקלצ’ר, אמן אדמה ומנחה בנייה באדמה.

 

איתן היקר, אין מילים להודות על התהליך שעברנו איתך בשלושה שבועות האחרונים. היה לנו חלום להקים ספסל של פותחים עתיד בבית הקשיש בחצור על מנת שיוכלו לשבת בחוץ ולנשום אויר צח. בין החלום למציאות קרה תהליך של יצירה משותפת, עבודה בידיים, קשר בין דורי והמון סיפוק ותחושת הצלחה. מעבר לספסל המדהים קינחנו בפעילות ילדים וקשישים בבוץ שהייתה מרגשת. הטקס המשותף בסוף והשמחה וההשירה של הקשישים הנאמנות והילדים יחד יהיה זיכרון משמעותי ופתח לעוד. השמיים הם הגבול. תודה לך מקרב לב על הובלת התהליך, למתנס חצור על המימון והליווי,  להדס וצוות בית הקשיש על האירוח החם והמתנות המיוחדות, לנאמנות האלופות שעבדו קשה ואחרונים חביבים לילדי התכנית ולקשישים.

מכתב ממיטל בנבנישתי מנהלת פותחים עתיד חצור.

איתן שקד והתכנית להכשרת מטפלים בגינון במכללת אורנים.

“ההתייחסות אל האדמה ואל הזרעים והשתילים היא כאל ישויות בעלות פוטנציאל חיים שעתיד להתממש. עבודת האדמה ובמיוחד תהליכי שתילה וזריעה, מעוררים תקווה וכוחות למימוש פוטנציאל החיים הרדום, הפגוע או המדוכא. מצאתי שיש בכך עוצמה טיפולית בהתמודדות עם משברים” כך כותב איתן שקד בספרו משחקי אדמה.

במסגרת התכנית להכשרת מטפלים בגינון, המתקיימת מזה שלוש שנים במכללת אורנים, ארחנו את איתן שקד לסדנת משחקי אדמה. סדנה בת 16 שעות אשר התקיימה בצל עצי הגן הבוטני, על מחצלת גדולה, קרוב לאדמה.

כך נזדמנה לנו  היכרות מופלאה עם הגישה הטיפולית  של שקד והחיבור המיטיב והמעגן אשר עבודתו מאפשרת עם אדמה.

כמטפלים בגינון האדמה תמיד עמנו. בגינה, בעציץ וכמעט בכל בית גידול בו חיים צמחים. אנו עובדים את האדמה, מקלטרים, מגרפים, עודרים, חופרים גומה, שותלים צמח משקים ומדשנים. האדמה הינה שותפה תמידית לנו לגידול הצמחים בגן, מהווה מקום ומאגר חומרי הזנה לצמח.

ההכרות עם “משחקי אדמה” פתחה בפנינו את האפשרות לפגוש אדמה כחומר גלם מעורר השראה ודמיון וכאמצעי למשחק וקשר אנושי. דרך ההתנסויות והמגע הישיר עם אדמה, מתובלות בתוכן המעמיק ומעורר העניין של שקד חשנו כולנו, תלמידים ומרצים, את העמקת ההבנה שלנו לגבי מקומנו כמטפלים וכשותפים בחברת האדם. ארגז הכלים הטיפולי התרחב והועשר ואדמה קיבלה עוד מימד משמעותי במרחב הטיפולי.

בספרו “משחקי אדמה”, בפרק “הגינה הטיפולית” מתייחס שקד למגע עם  אדמה בפרט ולעבודה בגינה בכלל בהיבטים טיפוליים רבים ורבי משמעות. מומלץ לקריאה ולהתנסות לכל אדם ובפרט לנוגעים בהתערבויות טיפוליות באמצעות טבע.

מבקשת לומר תודה, איתן,  על החיבור הייחודי שלימדת אותנו, לעצמנו ולאדמה. מקווה שנשכיל להשתמש בו ולהמשיך להתפתח עימו בגינה.

 נטע רודברג ראשת תכנית לטיפול באמצעות גינון – סמינר אורנים

 

בכל פעם שאני מביאה לילדים אדמה ואת השהות ב”גן ביער” אני מרגישה שאני מעניקה להם מתנה. חכי אלו ילדים שלא חווים את זה בבתים שלהם.

ההשתלמות הזאת, מהפעם הראשונה התאהבתי. זה עושה שקט בגוף. אנחנו מתנתקות ויוצרות משהו. כשאני מביאה בוץ לגן אני מעבירה את התחושה של להיות בתוך החוויה. הילדים כבר באים אל התהליך המוכר להם והם חווים את החוויה ממקום אחר בכל פעם. בכל פעם נוספים ילדים תוך כדי העבודה, גם ילדים שנמנעו קודם. תוך כדי היצירה הילדים משתפים מעולמם הפנימי, למשל, לילדה אחת נולד אח קטן והיא וחברותיה דנות איך להתמודד עם המצב החדש. זה לא קורה בשום סיטואציה אחרת. הקבוצה מאוד משמעותית להם.

סיגל:

 

עמודים פופולריים

כתובת

contact@earthtoys.org

צעדים בדרך הטבע

קיבוץ מחניים

1231500 

צור קשר

Share This
WhatsApp chat